Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!


Do produkcji przedmiotów metalowych stosowanych jest wiele maszyn. Do obróbki plastycznej przeznaczone są – obok pras, giętarek i walcarek - zaginarki.

Zaginarki do blachy to są maszyny konstruowane jako urządzenia konwencjonalne lub maszyny posiadające sterowanie NC i CNC - które umożliwiają programowanie żądanych cyklów pracy i pozwalają na realizację danych zabiegów.

Zaginarki konwencjonalne są to urządzenia, które przed realizacją każdego zadania obróbczego ustawia się od początku ręcznie.

Maszyny te składają się z korpusu, ruchomego zderzaka, dolnego ramienia gnącego, górnej belki z nożem, i pedału sterującego maszyną.

Zaginarki do blachy mają regulowaną wielkość otwarcia szczeliny, do której wprowadzana jest blacha przeznaczona do gięcia.

Zaginarki dają możliwość gięcia blachy lub jej zaginania na zadany kąt. Maszyny takie wyposażone w sterowanie NC zbudowane są tak, jak zaginarki konwencjonalne. Różnica polega na tym, że maszyny konwencjonalne tego typu sterowane są ręcznie, z kolei urządzenia, które są wyposażone w sterowanie NC, działają na podstawie określonych wcześniej przez operatora parametrów działania programu urządzenia, w postaci obliczonych wartości i pozwalają różnego rodzaju programów.


Zaginarki do blachy wyposażone w sterowanie CNC to urządzenia, które same liczą parametry pracy, na podstawie grubości arkusza blachy. Można na nich tworzyć różne programy, które pozwalają na realizację różnych skomplikowanych zabiegów obróbczych, na przykład takich kształtów jak rury, czy też. Ich sterowanie umożliwia wizualizację przebiegu gięcia.

Przykładową zaginarką ze sterowaniem NC może być polskiej produkcji zaginarka do blachy OZAMECH KM 4/2000. Maszyna ta charakteryzuje się sztywną budową, która pozwala na dokładne zaginanie wielu profili wytworzonych z blachy metalowej. Znaczącymi parametrami technicznymi dla takiej maszyny są : długość gięcia, szerokość z podajnikiem, wysokość powierzchni podtrzymującej, maksymalna grubość zaginanej blachy, minimalna wysokość gięcia, maksymalny przesuw górnych szczęk, prędkość podawania do przodu, prędkość podawania do tyłu, regulacja dolnych szczęk a także regulacja szczęki zginającej.

Maszyna taka umożliwia tworzenie wielu programów. Wykonuje zabiegi obróbcze, zgodnie z wcześniej ustalonym programem.

Zaginarki do blachy tego typu posiadają często wyposażenie, pozwalające im na zastosowanie ich do zaginania pojedynczych detali lub też całych serii profili. Używanie danego rodzaju zaginarek zależy od poziomu skomplikowania zabiegów obróbczych, które mogą być wykonywane na nich. I tak, wykonywanie zabiegów mniej skomplikowanych i niewielkiej partii obrabianego materiału opłacalna jest na konwencjonalnych zaginarkach. Trudniejsze zabiegi zyskowniej jest wykonywać na szybszych i dokładniejszych zaginarkach ze sterowaniem NC i CNC .