Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!


Prasy do metali to są urządzenia, które przeznaczone są przede wszystkim do prasowania przedmiotów zrobionych z metali. Operacja taka polega na wywieraniu nacisku na takie przedmioty, które w trakcie obróbki znajdują się między roboczymi elementami prasy.

W Polsce bardzo doceniane są tego typu obrabiarki do metali, wytwarzane przez fabryki polskie, ale także japońskie.

Częstokroć używanymi maszynami tego typu do obróbki bywają mechaniczne prasy mimośrodowe.

Co wyróżnia prasy mimośrodowe? Prasy mimośrodowe to maszyny, dla których wymowne jest regulowanie skoku suwaka. Ich pierwszorzędnym przeznaczeniem jest prasowanie, gięcie, toczenie, czy też wykrawanie.



W budowaniu pras hydraulicznych mocna jest między innymi Tarnobrzeska Fabryka Obrabiarek oraz fabryka produkująca maszyny Ponar z Żywca.

Na polskim i zagranicznym rynku metalowym często kupowane są również zagraniczne prasy hydrauliczne do metali, jak na przykład: Strojarne Piesok, ZTS Kosice, japońskie Aida oraz niemieckie prasy firmy Ratingen.

Ale czym wyróżniają się prasy hydrauliczne? Prasy hydrauliczne to urządzenia przystosowane do tzw. gniecenia i do wykrawania odkuwek. To obrabiarki, które tłoczą blachę na zimno. Do zalet ich należy uzyskiwanie stałej prędkości ruchów suwaka, w czasie odkształcania, ale także to, że ich nacisk nie zależy od miejsca suwaka.

Do tzw. ciągnienia używa się ciągowe prasy pojedynczego czy podwójnego działania. Tego typu maszyny pojedynczego działania, określa przede wszystkim powiększony skok suwaka. Natomiast prasy podwójnego działania mogą posiadać dwa współosiowe suwaki.

Co z kolei cechuje prasy krawędziowe? Prasy krawędziowe wykorzystywane do obróbki przedmiotów metalowych bywają nazywane krawędziarkami.

Urządzenia te wykorzystywane są bardzo często do prasowania, a także gięcia i zgniatania różnego rodzaju elementów metalowych. Urządzenia tego rodzaju budowane są w wersji umożliwiającej sterowanie ręczne i jako maszyny CNC. Obsługujący maszynę dozoruje pracę tego rodzaju urządzenia sterowanego numerycznie. Prasy krawędziowe wyposażone w sterowanie numeryczne z powodu dokładności, ale także sprawnego robienia obróbki skrawaniem, używane są bardzo często w narzędziowniach, zakładach produkcyjnych oraz fabrykach, trudniących się pracą wielkoseryjną i masową.

Wskutek tego, że wykonywana na nich wytwórczość staje się coraz to prostsza i szybsza, wzrasta na nie popyt, zaś nabywcy zadowoleni są z większej oszczędności czas i ekonomicznością środków finansowych wydawanych za wykonywaną na takich prasach wytwórczość.

To są unowocześnione obrabiarki, których całą fabrykację można wcześniej zaplanować.

Czym wyróżniają się z kolei prasy rewolwerowe? Prasy rewolwerowe to wykrawarki ze sterowaniem numerycznym. Dzięki wyposażeniu w unowocześnione komputerowe sterowanie liczbowe, umożliwiające pracę korzystającą z już dodanych do programu obrabiarki parametrów, maszyny tego rodzaju są bardzo staranne oraz efektywne. Urządzenia tego typu wyposażone są w korpus o konstrukcji bramowej. Posiadają też sztywny rewolwer. Zaletą eksploatacji tych pras jest także niskie eksploatowanie w czasie fabrykacji energii elektrycznej. Prasy takie posiadające sterowanie CNC. Posiadają też często nastawne - za pomocą programu, podnoszone stoły szczotkowe. Dzięki temu blacha przesuwana bezkontaktowo po stole, porusza się nad systemem przyrządów i nie dochodzi w tym czasie do powstawania na niej rys.

Podsumowując, nie tylko w Polsce, ale i za granicą sprzedaje się teraz sporo rodzajów urządzeń do metalu, stosowanych do wykonywaniu różnorodnych zabiegów obróbczych. Maszyny takie mogą mieć przeróżne wysokości i szerokości, tudzież parametry techniczne obróbki.

Można tu postawić pytanie, jakie prasy do metali będą dla nas najodpowiedniejsze?

Reasumując, by dostosować odpowiednią tego rodzaju maszynę do realizowania danych zadań związanych z obróbką materiałów metalowych, trzeba pamiętać, żeby sugerować się charakterystycznymi dla tych urządzeń danymi technicznymi. To są przede wszystkim: największa siła nacisku, moc oraz prędkość wrzeciona, powierzchnia stołu prasy, wielkość oraz częstotliwość skoków suwaka robionych w czasie jednej minuty, tudzież wysięg obrabiarki.